Två  unga som är på väg till Ekobanken i Järna.

Viktig information om nya SEK Batch

Viktig information om nya SEK Batch

Under hösten 2026 moderniseras den svenska betalningsinfrastrukturen. Som en del av denna förändring stänger Bankgirot sina nuvarande Bankgirotjänster för Leverantörsbetalningar (LB) och Bankgiro Lön (LON) den 27 november 2026. Dessa tjänster ersätts av den nya standarden SEK Batch (SEK Credit Transfer), som bygger på ISO 20022. 

Vilka berörs av detta?

Om ditt företag använder någon av följande tjänster behöver ni anpassa era betalningsfiler till det nya formatet:

  • Leverantörsbetalningar
  • Löneutbetalningar
  • Bankkoppling Fortnox
  • Bankgiro Inbetalningar (OCR) påverkas också av den pågående moderniseringen av betalinfrastrukturen och kunder som använder filbaserad återrapportering bör säkerställa att deras system och integrationer är anpassade för de nya formaten och flödena. 

Tjänsten Autogiro är i dagsläget inte påverkad av förändringen utan kommer fortsätta fungera som vanligt.

 
Viktigt

  1. SEK Batch ersätter Bankgirots nuvarande betalningstjänster från 27 november 2026
    Leverantörs- och lönebetalningar samt Bankkoppling Fortnox påverkas. Det nya formatet bygger på ISO 20022. 
  2. Säkerställ att ert ekonomi-/lönesystem stödjer det nya formatet
    Betalningsfiler ska skickas i pain.001 (ISO 20022 XML) och systemet behöver även kunna hantera de nya formaten för återrapportering. Ekobanken öppnar stöd för de nya formaten 16 november 2026. 
  3. Börja anpassa och testa redan nu
    Kontakta leverantören av ert ekonomi- eller lönesystem, säkerställ stöd för ISO 20022 och genomför tester före 27 november för att undvika störningar i betalningarna.